FİLTRE SU
SEPETİM

UF / OSMOS FİLTRE KARŞILAŞTIRMA

 Ters Ozmoz Ve Ultrafiltrasyon Arasındaki Fark Nedir

1) Tanım ;
1,1- Ters ozmoz olarak bilinen reverse osmosis, çözücünün çözücüden tahrik kuvveti olarak basınç farkı ile ayrıldığı bir membran ayırma işlemidir. Ters ozmoz olarak adlandırılır çünkü doğal ozmoz yönüne tersti.
1,2- Ultrafiltrasyon (UF) Sistemleri suyun ortalama 0.01 – 0.1 mikron gözenekliliğe sahip yarı geçirgen bir membrandan geçirilerek suyun kimyasında herhangi bir değişiklik yapmadan suda bulunan tortu, bulanıklık giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. İleri filtrasyon prensibiyle çalışan UF sistemleri sayesinde yüksek filtrasyon verimi, bakteri ve virüs giderimi sağlanabilmektedir.


2) Makinenin bileşenleri ve çalışması farklıdır:
2,1-Ters ozmoz makinesi, bir güçlendiriciye ( pompa veya tank) sahiptir. İlk aşama filtre, ikinci ve üçüncü aşamalar aktif karbon, dördüncü aşama mebran beşinci aşama, genellikle tadı iyileştirmek için kullanılan ince aktif karbondur . 3/2 Oranında atık suya sahiptir.


2,2- Ultrafiltrasyon makinesi motor içermez, güç kaynağına ihtiyaç duymaz, filtrelemeyi gerçekleştirmek için su basıncı yeterlidir. ilk aşama filtre, ikinci aşama aktif karbon, üçüncü aşama uf dördüncü aşama tadı iyileştirmek için kullanılan ince aktif karbondur. atık su bulundurmayan arıtma sistemidir.3) Fonksiyonel farklılıklar:
3,1- Ters osmoz membranların uygulama kapsamı: güç, petrokimya, demir ve çelik, elektronik, ilaç, yiyecek ve içecek, belediye ve çevre koruma, deniz suyu ve acı suların tuzdan arıtılması, kazan besleme suyunun hazırlanması, endüstriyel saf su ve elektronik ultra-saf su ayırma işlemi önemli bir rol oynar.
3,2- Ultrafiltrasyon uygulamaları Kuyu, göl ya da dere sularının kullanıldığı içme suyu üretim tesislerinde. Göl ya da dere gibi sulardan proses suyu üretiminde. Atık su geri kazanım tesislerinde. kullanılmaktadır.